RSS
wtorek, 27 czerwca 2017
Susza? Podlewaj octem! Dziwne to ale podobno działa.

 

Jest sposób na to, by pomóc roślinom w przetrwaniu okresów suszy. Trzeba je podlewać wodą z dodatkiem... octu. Przekonują o tym na łamach czasopisma "Nature Plants" naukowcy z RIKEN Center for Sustainable Resource Science (CSRS). W trakcie badań Japończycy odkryli naturalny mechanizm, w jaki rośliny starają się łagodzić skutki suszy i przekonali się, że podlewanie ich octem zdecydowanie zwiększa ich zdolność tolerowania trudnych warunków.
Grupa badaczy pod kierunkiem Jong-Myong Kim i Motoaki Seki z RIKEN CSRS zajmowała się przypadkiem nowoodkrytych, zmutowanych osobników rzodkiewnika pospolitego, które okazały się bardzo odporne na suszę. Wiadomo było, że istotne znaczenie miała przy tym mutacja genu odpowiadającego za wytwarzanie enzymu, deacetylazy histonowej HDA6, naukowcy chcieli poznać dokładny mechanizm, który sprawia, że roślina dobrze rozwija się nawet w warunkach długotrwałej suszy.


Wcześniejsze badania, prowadzone na normalnych rzodkiewnikach pokazały, że gen HDA6 pod wpływem suszy prowadził do uruchomienia mechanizmu wytwarzania octanu, głównego składnika octu. U roślin ze zmutowanym genem HDA6 te same warunki sprawiały, że proces wytwarzania octanu przebiegał znacznie szybciej. Dalsza analiza pokazała, że to właśnie aktywność enzymu HDA6 decydowała o tym, jak przebiegała ścieżka przemian metabolicznych. W normalnych warunkach roslina rozkłada cukry, by zyskać energię, w warunkach suszy wytwarza octan. Naukowcy badali potem poziom octanów wytwarzanych w normalnych roślinach i przekonali się, że ich ilość ma wpływ na to, jak dobrze rośliny radzą sobie w warunkach suszy. Te, które wytwarzają ich mniej, okazały się na brak wody bardziej wrażliwe.


Od tej obserwacji tylko krok do tezy, że to właśnie rosnąca ilość octanów pomaga roślinom radzić sobie z suszą. Badacze sprawdzili to w najprostszy możliwy sposób, hodując rośliny podlewali je wodą, kwasem octowym lub innymi kwasami organicznymi, po czym poddali 14-dniowej suszy. Przetrwało ją 70 proc. roślin hodowanych na occie i... praktycznie nic innego. Widać to wyraźnie na powyższym zdjęciu, gdzie pokazano rośliny hodowane (od lewej) na wodzie, kwasie solnym, kwasie mrówkowym, kwasie octowym, kwasie masłowym, kwasie mlekowym i kwasie cytrynowym.Dokładna analiza ścieżki przemian metabolicznych pokazała, że mechanizm ten działa także w przypadku wielu innych roślin, w tym tak istotnych rolniczo, jak ryż, kukurydza i pszenica. Doświadczenia przeprowadzone według podobnego schematu, jak w przypadku rzodkiewnika pokazały, że wszystkie te rośliny, hodowane w odpowiednim stężeniu kwasu octowego, stają się bardziej odporne na suszę.Mutacje genetyczne pozwalają na tworzenie roślin bardziej odpornych na suszę, powinniśmy jednak szukać też metod prostszych i tańszych, gdyż GMO nie wszędzie są dostępne - mówi Jong-Myong Kim. Jesteśmy przekonani, że podanie roślinom octu może być użyteczną, prostą i tanią metodą zwiększenia ich odporności na brak wody - dodaje.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/nauka/news-susza-podlewaj-octem,nId,2410194

środa, 21 czerwca 2017
1000 lajków albo go upuszczę. Mężczyzna skazany na 2 lata więzienia za narażanie życia dziecka. Dziwne to.

Kolejny pokaz głupoty i ignorancji na Facebooku. Mężczyzna z Algierii umieścił w serwisie społecznościowym zdjęcie dziecka, na którym wystawia chłopca za okno. "1000 lajków albo go upuszczę" – tak zatytułował swój wpis. Sąd skazał go na 2 lata pozbawienia wolności.

Zdjęcie umieszczone na Facebooku z komentarzem: "1000 lajków albo go upuszczę"

Internet"To była tylko zabawa" - twierdził mieszkający w stolicy Algierii mężczyzna, krewny poszkodowanego dziecka. Sąd nie wziął jego słów pod uwagę, skazując go na dwa lata pozbawienia wolności.  Co ciekawe, jak podaje serwis BBC, ojciec chłopca błagał sąd, aby ten... nie skazywał jego krewnego, również uparcie powtarzając, że "to tylko zabawa". Algierski sąd miał jednak inne zdanie.Mężczyzna został zatrzymany w sobotę, po tym jak internauci poinformowali organy ścigania. Oprócz linii obrony, w której padały słowa "to tylko zabawa", mężczyzna ze zdjęcia i ojciec twierdzili, że dziecko nie było wystawione przez okno na 15. piętrze, ale na balkonie, zatem "nic mu nie groziło". Fotografia miała być tak wykadrowana, aby nie było widać balkonu. Sąd pozostał niewzruszony, jasno stwierdzając, że dziecko zostało narażone na niebezpieczeństwo.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-1000-lajkow-albo-go-upuszcze-2-lata-wiezienia-za-narazenie-z,nId,2408347#

poniedziałek, 05 czerwca 2017
"Gazeta Wyborcza": 500 plus nie wpływa na konta ojców. Dziwne to.

W ubiegłym roku z programu 500 plus skorzystało 3,8 mln dzieci. Do 2,78 mln rodzin przekazano ponad 17 mld zł. W tym roku do rodzin mają trafić 23 mld zł. Aż 52 proc. pieniędzy trafia na konta matek, tylko 14 proc. na konta mężczyzn – pisze "Gazeta Wyborcza".
W ubiegłym roku z programu 500 plus skorzystało 3,8 mln dzieci. Do 2,78 mln rodzin przekazano ponad 17 mld zł. W tym roku do rodzin mają trafić 23 mld zł. Aż 52 proc. pieniędzy trafia na konta matek, tylko 14 proc. na konta mężczyzn – pisze "Gazeta Wyborcza".

Z informacji "Wyborczej" wynika ponadto, że 31 proc. pieniędzy przelewane jest na wspólne konta rodziców, a ponad 2 proc. trafia na rachunek dziecka.Być może jest tak, że to kobiety w większości składają wnioski o 500 plus, a skoro trzeba we wniosku podać jakiś numer konta, to podają swoje - mówi dr Ewa Lisowska, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.Z badań, które robiliśmy, wynika, że to kobiety w większości zarządzają domowym budżetem. Być może to też powód tego, że większość pieniędzy z programu trafia właśnie do matek - dodaje.Gazeta próbuje wyjaśnić, na co konkretnie idą pieniądze z programu 500 plus?"W badaniach SGH i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych 43 proc. beneficjentów programu deklarowało, że dodatkową gotówkę przeznacza głównie na jedzenie i ubrania. Na drugim miejscu (34 proc.) wskazywano wydatki związane ze szkołą lub przedszkolem. Na trzecim (32 proc.) były edukacja i zajęcia dodatkowe dla dzieci. Blisko 16 proc. ankietowanych przyznało, że pieniądze przeznaczono na zwiększenie oszczędności" - pisze."Nie zawsze wszystkie uprawnione polskie rodziny dostają pieniądze z 500 plus. Ustawa mówi bowiem, że gdy rodzina marnotrawi pieniądze, pomoc pieniężna może być zamieniona na pomoc rzeczową. Stanie się tak, gdy np. do gminy wpłynie donos, że ktoś wydaje pieniądze na alkohol (musi to potwierdzić wywiad środowiskowy pracownika socjalnego). Zdaniem rządu przypadków marnotrawienia pieniędzy i w efekcie zamiany ich na pomoc rzeczową było do tej pory poniżej jednego tysiąca" - podsumowuje "GW". 

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-gazeta-wyborcza-500-plus-nie-wplywa-na-konta-ojcow,nId,24

Tagi
Loading