RSS
poniedziałek, 30 stycznia 2012
Mysz, która śpiewa jak ptak

"Japońscy naukowcy wyhodowali genetycznie zmodyfikowaną mysz, która ćwierka jak ptak. Mają nadzieję, że nietypowy gryzoń przybliży nas do zrozumienia tego, jak powstawała ludzka mowa.

Ćwierkająca mysz została wyhodowana przypadkiem. Naukowcy z Uniwersytetu w Osace krzyżowali ze sobą genetycznie zmodyfikowane myszy licząc na stworzenie mutacji o nietypowych cechach fizycznych. Nie byli świadomi, że dzięki ich eksperymentom urodzi się gryzoń z niespotykanym dotychczas głosem.
Obserwujemy to, jak dźwięki wydawane przez ćwierkającą mysz wpływają na inne gryzonie, które z nią przebywają - mówią japońscy badacze. Już odkryli, że zwykłe osobniki dostosowują swoje zachowanie do ćwierkającego gryzonia.
Badacze z Osaki chcą wykorzystać swoje odkrycie do badań nad ludzką mową. Naukowcy z innych krajów analizują w tym celu śpiew ptaków - m.in. zięb. Japończycy twierdzą, że myszy lepiej nadają się do tego typu badań. Tak jak ludzie są ssakami i mają podobne do ludzkich struktury w mózgu."

Więcej: http://www.rmf24.pl/nauka/news-mysz-ktora-spiewa-jak-ptak,nId,431646

Dziwni ci Japończycy.

09:58, radioalert
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 stycznia 2012
Dziwne to. W Rosji nie napijesz się zielonej herbaty. To nielegalne.

"Posiadanie i picie zielonej herbaty w Rosji jest nielegalne. Wciąż obowiązuje tam bolszewickie prawo z 1918 roku o zakazie posiadania produktów i przedmiotów luksusowych. Tak absurdalnych, ale wciąż obowiązujących przepisów, jest w Rosji 50 tysięcy. Władze na Kremlu dopiero teraz zabrały się za ich poprawianie.

Za handel zagranicznymi towarami można w Rosji trafić do więzienia na dwa lata. Wszystko dlatego, że nadal ważne jest bolszewickie prawo antyreligijne. Władze na Kremlu w końcu wzięły się za poprawianie obowiązujących przepisów. Prawnicy krytykują jednak inicjatywę.
Argumentują, że to dziwne, że taką rewolucję ogłasza się tuż przed wyborami prezydenckimi. Powstaje takie wrażenie, jakby resort sprawiedliwości nie miał nic innego teraz do roboty. Nad tym powinni pracować od dawna, a nie podczas politycznych rozgrywek - argumentuje Władimir Garnin.
Gorącym zwolennikiem usunięcia tych "prawnych śmieci " jest cerkiew prawosławna. Protestują natomiast komuniści, którzy obawiają się, że w ten sposób usunięte zostaną liczne przywileje grup zawodowych nadane w czasach ZSRR.
4 marca odbędą się wybory prezydenckie w Rosji. Niemal pewne jest, że Rosjanie na kolejną 6-letnią kadencję wybiorą Władimira Putina. Nowy prezydent obejmie swój urząd 7 maja 2012. Putin był już prezydentem FR w latach 2000-2008. Konstytucja zabraniała mu kandydować na trzecią kadencję z rzędu. Odchodząc z urzędu na swojego następcę zaproponował Miedwiediewa, a sam stanął na czele rządu. Już wtedy analitycy prognozowali, że Miedwiediew będzie jedynie strażnikiem kremlowskiego tronu i że Putin w 2012 roku zechce wrócić na Kreml."

Więcej:http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-w-rosji-nie-napijesz-sie-zielonej-herbaty-to-nielegalne,nId,430556

 

Dziwne to prawo w Rosji

Tagi
Loading