Blog > Komentarze do wpisu
Nawet 9 kg na plecach. Niemal połowa dzieci nosi zbyt ciężki plecak. Dziwne to.

Wielu pierwszoklasistów, którzy już jutro pomaszerują po raz pierwszy do szkoły, poniesie na plecach tornistry wyładowane ponad ich siły. Lekarze zwracają uwagę, że w przyszłości odbije się to na ich zdrowiu - pisze dzisiejsze wydanie "Gazety Polskiej Codziennie".
Wielu pierwszoklasistów, którzy już jutro pomaszerują po raz pierwszy do szkoły, poniesie na plecach tornistry wyładowane ponad ich siły. Lekarze zwracają uwagę, że w przyszłości odbije się to na ich zdrowiu - pisze dzisiejsze wydanie "Gazety Polskiej Codziennie".W wyniku zbyt dużego obciążenia dosyć szybko u dzieci pojawiają się m.in. przewlekłe bóle pleców

Z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że "niemal połowa dzieci w wieku wczesnoszkolnym nosi ze sobą zbyt ciężki plecak. Potwierdzają to wyniki piątej edycji programu Lekki Tornister, organizowanego przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria w partnerstwie z GIS-em - czytamy w artykule.


Według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Tymczasem - z czego często nie zdają sobie sprawy ani rodzice, ani nauczyciele - tornistry bywają o wiele cięższe, przekraczając wspomniane wytyczne nawet czterokrotnie - alarmuje "Gazeta Polska Codziennie".​Ekspert: Warto patrzeć dzieciom na ręce - wyprawka szkolna to nie tylko plecak​Ekspert: Warto patrzeć dzieciom na ręce - wyprawka szkolna to nie tylko plecakPrzeciętnie dziecko objęte edukacją wczesnoszkolną nosi na swoich plecach ciężar od 6 do 9 kg. Uczniowie zabierają ze sobą nie tylko podręczniki i zeszyty, ale także dużo zabawek, gadżetów elektronicznych, ciężkie piórniki i bidony z napojami.
Tymczasem - jak zauważają eksperci - "w wyniku zbyt dużego obciążenia dosyć szybko u dzieci pojawiają się przewlekłe bóle pleców, bóle kręgosłupa, szczególnie w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Dochodzi też do zmian w klatce piersiowej, co prowadzi do niewydolności układu oddychania". Wiele spowodowanych tym nadmiernym obciążeniem ujawnia się dopiero w życiu dorosłym.
Prostym rozwiązaniem problemu byłoby wprowadzenie na wyposażenie szkół szafek uczniowskich, jak to ma miejsce w wielu krajach - sugeruje "GPC".

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nawet-9-kg-na-plecach-niemal-polowa-dzieci-nosi-zbyt-ciezki-,nId,2436105#

poniedziałek, 04 września 2017, radioalert

Polecane wpisy

Loading